Mammografia

medycyna (36)Powszechne jest przekonanie, że badanie mammograficzne piersi zlecane jest tylko kobietom starszym (w wieku menopauzy i starszym); wzięło się to chyba stąd, że istnieje program Narodowego Funduszu Zdrowia darmowej mammografii obejmujący wszystkie kobiety w wieku 50 – 69 lat. Badanie to jednak zalecane jest także kobietom młodszym jako uzupełniające do badania, USG, aby dać lepszy obraz stanu piersi pacjentki.
Mammografia polega na zrobieniu serii zdjęć przy pomocy promieni rentgenowskich każdej z piersi w celu wykrycia wczesnej fazy raka gruczołu sutkowego, zanim jeszcze stanie się ona jawna klinicznie. Wczesne wykrycie zmian w piersiach powoduje skierowanie na biopsję cienkoigłową, która potwierdza lub wyklucza, że są to zmiany nowotworowe. Wczesne zdiagnozowanie raka piersi i przystąpienie do wczesnego leczenia daje znacznie lepsze rokowania na wyleczenie, niż gdy choroba jest bardziej zaawansowana.
Samo badanie (mimo podnoszonej krytyki)uznaje się za badanie ekonomiczne, skuteczne i bezpieczne dla pacjentek.

Inne, unikalne wpisy o medycynie:

About the author:
Has 123 Articles

RELATED ARTICLES
Tagi: fluorokrzemian glinu, turnabol, przeszczep łąkotki warszawa, blog początkującego elektronika, drążenie foremników, plisy Oświęcim, biceps 34cm, Vademecum elektryka SEP, Minikoparka Gorlice, Szybkoschnący Impregnat dekoracyjny zastosowanie, pantomograf Gliwice

Back to Top