Choroby jelita grubego

depilacja laserowa (4)Jelito grube to ostatnia część przewodu pokarmowego. Ma około 90 – 150 centymetrów długości i składa się z okrężnicy i odbytnicy.
Tej części przewodu pokarmowego najczęściej dokuczają:
1. Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy; są to żylaki odbytu i potrafią być bardzo dokuczliwe: swędzą, pobolewają, szczypią; czasami wychodzą poza obręb odbytnicy i przy oddawaniu stolca mogą pękać i krwawić. Najczęściej cierpią na nie osoby z zaparciami (niewłaściwa dieta, w której jest za mało owoców i warzyw a za dużo tłuszczów zwierzęcych i słodyczy) i osoby prowadzące siedzący tryb życia a także kobiety ciężarne. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i odżywiania, a także na podawaniu specjalnych czopków i maści. Czasami takie guzki krwawnicze trzeba usunąć operacyjnie.
2. Uchyłki, czyli uwypuklenia na ścianie końcowej jelita grubego, które powstają na skutek diety ubogiej w błonnik; sprawiają bóle w dole brzucha, wzdęcia i na przemian z zaparciami biegunki a stolce są ciemne czasami podbarwione krwią. Leczenie polega na zmianie diety (duża ilość błonnika) a w zaostrzeniu objawów podaje się leki przeciwbólowe, rozkurczowe, czasami antybiotyki. Jeśli uchyłki dają jakieś powikłania konieczne jest chirurgiczne usunięcie uchyłka lub nawet części jelita.

Inne, unikalne wpisy o medycynie:

About the author:
Has 123 Articles

RELATED ARTICLES
Tagi: Tynk mozaikowy Lakma, baront schody, kawitacja kielce, CPE Gliwice, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, GAP Fakturowy BMW, Gniewiński portal, kaplica Santori, redox extreme efekty, kubota l3200 cena, ra nails lakier hybrydowy

Back to Top